Ekrany akustyczne budowane są wzdłuż torów kolejowych na terenie osiedla Karsznice w Zduńskiej Woli.

Obserwuj nas:

Powstają przy magistrali kolejowej Śląsk – Porty w ramach inwestycji prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Będą osłaniać mieszkańców przed hałasem pociągów towarowych, jakie mają tu rozwijać prędkość do 120 km/h.

Ekrany przy torach w Karsznicach powstają na podstawie projektu zagospodarowania terenu przygotowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Pozwolenie na budowę wydał wojewoda łódzki w sierpniu 2023 roku. Urządzenia, jakie mają osłonić mieszkańców od hałasu powstającego przy linii kolejowej, są budowane przy remontowanym odcinku linii kolejowej nr 131 od Ruśca Łódzkiego do Zduńskiej Woli Karsznice.

Osłony akustyczne pojawią się na kilku odcinkach magistrali Śląsk – Porty między innymi na terenie Zduńskiej Woli. Będą zbudowane na odcinku torów od Marzenina do Henrykowa.

Inwestycja w ekrany akustyczne, jak podkreśla PKP PLK, wpłynie między innymi na poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego, podróżnych, przewożonych ładunków, a także budowa osłon przed hałasem będzie miała pozytywny wpływ na środowisko. PKP PLK wskazuje jako termin zakończenia prac drugi kwartał 2024.

Przebudowa magistrali Śląsk – Porty

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych na tak zwanej magistrali węglowej na odcinku Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice to prace o wartości około 580 mln zł. Po jej zakończeniu mają zwiększyć się możliwości przewozu towarów przez stację Zduńska Wola Karsznice na łódzkim odcinku magistrali Śląsk – Porty. Dla pociągów towarowych przewidziano możliwość przejazdu przez Zduńską Wolę Karsznice z prędkością 100-120 km/h.

Podczas modernizacji linii kolejowej 131 dla przewozów towarowych, PKP PLK prowadzi prace, które mają służyć do ewentualnej obsługi podróżnych na odcinku Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice. Na stacji Zduńska Wola Południowa wybudowano nowy peron wyspowy.  Peron ma wysokość 0,76 metra, która jest dostosowana do poziomu pokładu pociągów regionalnych i aglomeracyjnych. Peron wyposażono w nowe wiaty.

Roboty na linii kolejowej nr 131 na odcinku Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice są realizowane w ramach projektu „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo”. Projekt jest w 85 proc. dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zdjęcia: UM Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: