Na warsztatach dzieci dowiedziały się, jakie postaci wchodziły w skład grupy kolędniczej, a każdy z uczestników warsztatów mógł zrobić swoją własną postać w formie maski teatralnej.

Obserwuj nas:

W MDK w Zduńskiej Woli odbyły się niezwykłe warsztaty dla dzieci, skupiające się na twórczym wykonaniu postaci znanych z grup kolędniczych w formie masek. To wyjątkowe wydarzenie, które połączyło edukację artystyczną z radosnym duchem świąt.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję rozwinąć swoje zdolności manualne, wyobraźnię oraz kreatywność. Pracując własnoręcznie, maluchy tworzyły niepowtarzalne bożonarodzeniowe maski, używając różnorodnych materiałów, kolorów i ozdobnych dodatków.

Miejski Dom Kultury zadbał o inspirującą atmosferę, dostarczając dzieciom nie tylko niezbędne materiały, ale także pomysły i wskazówki od doświadczonych instruktorów. Przed warsztatami dzieci mogły obejrzeć spektakl pod tym samym tytułem. Warsztaty poprowadziła (a także wystąpiła na scenie w spektaklu) Grażyna Wielgus.

Grażyna Wielgus

Aktorka w Teatrze Klinika Lalek, gdzie od roku 2007 pod kierunkiem Wiktora Wiktorczyka rozwijała swój warsztat teatralny w pracy z maską oraz dużymi formami teatralnymi. Podróżując z Teatrem po całej Europie, zagrała w takich spektaklach jak: „Poemat o Słońcu i Księżycu”, „Anielicje”, „Księga Gór”, „Kilku Ekscentryków i Słoń”, „Cyrk bez przemocy”, „Szopka Betlejemska” , „Syrenada” (we współpracy z Teatrem Makata). Podczas pracy w Teatrze Klinika Lalek dzięki Zbigniewowi Roszkowskiemu (rzeźbiarz, konstruktor lalek teatralnych) rozwijała swój warsztat scenograficzny zajmując się tworzeniem rekwizytów teatralnych, renowacją i tworzeniem lalek – ich budową i malowaniem.
Od roku 2010 rozpoczęła współprace z Teatrem Niebieski Kwiat pod okiem Eweliny Niewiadowskiej (aktorki , reżyserki i pedagoga) gdzie wystąpiła w spektaklach: „Magiczne Przygody Kotki Czi”, „ Porwanie Św. Mikołaja”, „Entliczek Pentliczek”(tu również stworzyła autorska scenografię).

W synergii z Michałem Strokowskim (fotograf oraz założyciel Fundacji Flap Peaple) miała możliwość uczestniczyć w projekcie „Lalkarze czytają” . Ponad to wspólnie z teatrem kreowała i realizowała warsztaty teatralno – plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz brała udział w wielu festiwalach teatralnych.

Dzięki podróżom z tym teatrem miała okazję współpracować z wybitnymi postaciami takimi jak: Katarzyną Samosiej (scenograf i twórca lalek w Teatrze Małe Mi), Kasią Jackowską – Enemuo (Opowiadaczka, Muzyczka – Parparusza Wytwórnia Zdarzeń), Kaja i Jan Prusinowski (Muzycy i Twórcy Festiwalu Małych i Dużych Mazurków), Jackiem Mazurkiewiczem, i wieloma innymi, których nie sposób wymienić.
W zasięg działań aktorskich Grażyny Wielgus wpisują się również jej działania performatywno – muzyczne takich projektów jak: Kabaret Lataż współtworząc go z Janką Woźnicką (Aktorka) i Małgorzatą Przędzak (Aktorka, Reżyserka, Muzyk) oraz Królowe Vebasto w duecie z Małgorzatą Przędzak.

Ponadto, nie obce są jej działania społeczne, na co dowodem jest jej współpraca ze Stowarzyszeniem SZTUKiSZUM (SZiSZ), w którym od 2015r pełni rolę prezesa. Ze stowarzyszeniem SziSZ zrealizowała min. Międzynarodowy Festiwal Podwórkowy BALONOLAS(2023r, 2014r, 2015r.), BALONOFF (2018r.), BA:SEN (w Złotoryi), Teatralne Podwórka (2015r.)
Regularnie zapraszana jest jako animatorka do realizacji projektów artystycznych przez takie wrocławskie organizacje jak: Fundacja Kilo Kultury, Centrum kultury Wrocław Zachód, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, CRZ Krzywy Komin.

zdjęcia: mojazdunskawola.pl

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: