Woda warunkowo przydatna do spożycia w gminie Zduńska Wola. Sanepid ostrzega i radzi. Aktualizacja z 17 maja 2023.

Obserwuj nas:

11 maja 2023 zduńskowolski Sanepid wydał komunikat skierowany do odbiorców wody z wodociągu publicznego Tymienice. Mowa tu o miejscowościach: Tymienice, Andrzejów, Annopole Nowe, Izabelów, Izabelów Mały, Korczew, Wiktorów i Wojsławice Kolonia.

W próbce wody pobranej 8 maja, w ramach kontroli urzędowej, stwierdzono podwyższoną wartość liczby mikroorganizmów w temperaturze 22 stopni Celsjusza. 11 maja zostały wydane pierwsze ostrzeżenia.

Jednocześnie, po zapoznaniu się z cząstkowym sprawozdaniem z badania laboratoryjnego z dnia 15 maja, Sanepid zmienił własną decyzję w dniu 17 maja 2023r. Oprócz podwyższonej liczby mikroorganizmów stwierdzono również przekroczenie stężenia manganu w badanej próbce wody.

Instytucja wezwała dostawcę wody, spółkę Jan-Pol, do doprowadzenia jakości wody do akceptowalnego stanu i wyznaczyła termin tych działań do 5 czerwca 2023r.

Woda warunkowo zdatna do spożycia, czyli?

Woda z wodociągu jest zdatna do spożycia po uprzednim przegotowaniu. Należy gotować ją przez minimum dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

Przegotowania wymaga też woda do przygotowywania posiłków, mycia spożywanych na surowo warzyw i owoców, mycia zębów, naczyń czy kąpieli noworodków i niemowląt.

Bez uprzedniego przegotowania może za to być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych typu mycia podłóg i spłukiwania toalet.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: