19.01.2023

Pomost dla rowerków wodnych i kajaków, remont zaniedbanego parkingu i przebudowa pętli autobusowej – miasto planuje kolejne prace wokół zielonych płuc Zduńskiej Woli.  

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Zbiornik wodny położony w sąsiedztwie Lasu Paprockiego jest jednym z ulubionych zielonych miejsc Zduńskowolan. Można tu odpocząć, pobiegać lub spotkać się z znajomymi i zorganizować piknik czy ognisko. Tętni ono życiem od bladego świtu do późnego wieczora. Spotkać można tutaj wędkarzy, biegaczy, rowerzystów i osoby spacerujące wśród w otoczeniu przyrody.

Teren wokół zbiornika jest oświetlony, a na latarniach zainstalowane są kamery.  Miasto zadbało także o rozwój infrastruktury do wypoczynku i zabawy dla najmłodszych.

W ubiegłym roku wybudowaliśmy tu kolorowy plac zabaw, ścieżkę edukacyjną, siłownie plenerową oraz strefę wypoczynkową ze stołem do gry w szachy. Na tę inwestycje pozyskaliśmy ponad 900 tys. złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W planie na ten rok mamy przebudowę pętli autobusowej. Zostanie ona gruntownie przebudowa i wyposażona w przystanek komunikacji publicznej.

Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli

Trwają również prace nad dokumentacją projektową, która jest niezbędna do wybudowania wielofunkcyjnego pomostu. Latem mogłyby cumować do niego kajaki, co wzbogaci turystycznie Kępinę. 

Nowy parking przy ulicy Głównej

Do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych blisko sześćdziesiąt oświetlonych miejsc postojowych oraz nowy chodnik, który prowadzi prosto do zbiornika. Wytyczono na nim także cztery miejsca dla osób z niepełnosprawności oraz dwa dla busów czy kamperów.  

Prace nad niecką dzisiejszego zbiornika wodnego na Kępinie ruszyły w 1986r (a więc blisko czterdzieści lat temu!) Ich inicjatorem był ówczesny naczelnik miasta Zduńska Wola Stefan Warulik.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok