Po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat nasze miasto wygrało prestiżowy konkurs PAP. Za Zduńską Wolą uplasowały się Opole i Sopot.

Obserwuj nas:

Do konkursu samorządy z całej Polski zgłosiły ponad 200 projektów. Kapituła oceniała je w sześciu kategoriach: województw, powiatów, gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich oraz dużych miast. Zduńska Wola została Innowacyjnym Miastem 2024 za uruchomienie programu powszechnej nauki programowania w szkołach podstawowych.

To nie przypadek, że dwukrotnie w ciągu trzech lat zajmujemy pierwsze miejsce. Myślimy i pracujemy innowacyjnie, a w nowych technologiach upatrujemy silnego impulsu rozwojowego. Znów udowadniamy, że średniej wielkości miasto nie musi być średniakiem. Choć to nagroda dla miasta i mieszkańców, chciałbym zadedykować ją w sposób szczególny wspaniałym nauczycielom, którzy uczą w naszych szkołach programowania i ich wszystkim uczniom.

Prezydent Konrad Pokora

Przypomnijmy, Zduńska Wola jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła do podstawówek powszechną naukę programowania. Dziś lekcje odbywają się w klasach 4-6. Uczestniczą w nich wszyscy, a nie tylko wybrani uczniowie.

Nauczanie szeroko pojętego programowania, czyli rozwiązywania problemów z wykorzystaniem możliwości obliczeniowych komputera, rozpoczynamy już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Oczywiście zaczynamy od zabawy i powolnego wprowadzania bazowych pojęć informatycznych. Na początku sekwencyjności wykonywania poleceń na bazie sterowania postacią na ekranie czy w rzeczywistości, po tworzenie przepisów, które są tak napisane, by mogły być precyzyjnie odtworzone. W klasach 4-6 uczniowie zaczynają już mierzyć się z zadaniami obliczeniowymi w prostym środowisku blokowym, by w klasach 7-8 mogli ćwiczyć rozwiązywanie zadań informatycznych już w wybranym języku tekstowym. Choć zapewne uda się nam wyłowić uczniów, którzy wykazują uzdolnienia w dziedzinie informatyki, to jednak głównym naszym edukacyjnym celem nie jest wykształcenie całego pokolenia programistów, ale zapewnienie naszym absolwentom umiejętności, dzięki którym będą świadomymi obywatelami cyfrowego współczesnego świata.

Katarzyna Chwiałkowska, dyrektor Biura Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych

Ten nowatorski na skalę światową model edukacyjny przygotowali Andrzej i Ewa Gąsienica-Samek przy wsparciu Prof. Krzysztofa Diksa z UW zasiadającego w Radzie Programowej PNDJ. Profesor przygotowywał wielu laureatów światowych olimpiad informatycznych i był współautorem podstawy programowej dla informatyki. Pomysłodawcą inicjatywy “Programowanie = Nasz Drugi Język” dla szkół podstawowych jest zaś Miron Mironiuk, polski przedsiębiorca, twórca działającej na wielu rynkach Azji południowo-wschodniej firmy Cosmose AI.

W lekcjach programowania w zduńskowolskich podstawówkach uczestniczy 1079 uczniów, a zajęcia prowadzi piętnastu tutejszych nauczycieli, którzy przeszli całoroczne szkolenia z zakresu nauczania podstaw programowania wg programu InstaKod. Postępy w edukacji przez specjalną internetową platformę ciągle monitoruje Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, która merytorycznie prowadzi projekt, zapewniając wsparcie dla nauczycieli, zestaw materiałów i stały nadzór nad przebiegiem procesu edukacji.

Od nowego roku szkolnego chcemy wprowadzić lekcje programowania również w klasach 7-8. W ten sposób zapewnimy ciągłość kształcenia od klasy czwartej aż do zakończenia podstawówki. Liczmy, że sukcesy naszych nauczycieli i uczniów, ale też przyznana właśnie nagroda zmotywują Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej do wsparcia finansowego naszego programu. Będę o tym rozmawiał między innymi z Katarzyną Lubnauer, wiceministrą tego ostatniego resortu.

Prezydent Konrad Pokora

W przyszłym tygodniu odwiedzi ona Zduńską Wolę i weźmie udział w lekcji programowania w jednej ze szkół. Konkurs Innowacyjny Samorząd po raz piąty został zorganizowany przez Polską Agencję Prasową. Poza Zduńską Wolą pierwsze miejsca zajęły Województwo Zachodniopomorskie (w kategorii województw), Powiat Pilski (powiaty), Brzozie (gminy wiejskie), Lądek Zdrój (gminy wiejsko-miejskie) i Bydgoszcz (duże miasta).

zdjęcie: UM Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: