31.12.2021

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Program lokalnego rozwoju Zduńskiej Woli zostanie zaprezentowany delegatom 193 państw podczas Światowego Forum Miejskiego ONZ. Docenili go niezależni eksperci.

Eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów zakwalifikowali Zduńską Wolę do elitarnego grona 37 miast, które wyznaczają ambitne cele na przyszłość i konsekwentnie je realizują. Doświadczenia tych samorządów zostaną przedstawione wszystkim członkom ONZ w trakcie Światowego Forum Miejskiego, którego gospodarzem w 2022 roku będą Katowice.

Aplikacja Zduńskiej Woli zajęła czwarte miejsce. Spośród zgłoszonych miast wyżej oceniono tylko Warszawę, Pleszew oraz ex aequo Katowice i Rawicz. Na niższych pozycjach w rankingu uplasowały się m.in. Wrocław, Rzeszów, Kielce, Jelenia Góra, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Rybnik i Wałbrzych.

– Od trzech lat realizujemy nasz program zrównoważonego rozwoju. Nowego impulsu dla rozwoju miasta szukamy w innowacjach. Jesteśmy pod tym względem jednym z polskich liderów, czego dowodzą udział w Hackathonie dla Miast i zwycięstwo w Akademii Miast Przyszłości – wymienia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Nowe technologie poprawiają jakość życia mieszkańców, służą też ochronie środowiska. Urząd wdrożył już internetowy kalkulator do szacowania kosztów wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. Wiosną przyszłego roku jeden ze startupów testować będzie w zduńskowolskiej szkole podstawowej innowacyjne narzędzie zwiększające wydajność wykorzystania energii słonecznej. Trwają też prace nad uruchomieniem wirtualnej platformy dla
małych firm, której koncepcja została nagrodzona przez Polski Fundusz Rozwoju.

– Jesteśmy bardzo aktywni na forum ogólnopolskim. Po raz pierwszy od wielu lat nasze miasto jest na nim dostrzegane i wyróżniane – mówi prezent Pokora. – Konsekwentnie pokazujemy, że Zduńska Wola to miasto z ambicjami. To nie jest pusty slogan. Za nim stoi długoletni program rozwoju i wiele ciekawych projektów, innowacyjnych nawet na skalę europejską – dodaje.

Teraz urząd miasta będzie miał okazję bezpłatnie skorzystać z doradztwa najlepszych w kraju ekspertów. To jedna z nagród dla samorządów wybranych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Opis programu rozwojowego Zduńskiej Woli zostanie następnie opublikowany w dokumencie „Plan Działań Dla Miast”, który trafi do wszystkich państw ONZ. Jest jeszcze jedna istotna korzyść.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadeklarowało że miasta zakwalifikowane do udziału w programie będą w kolejnych latach otrzymywały dodatkowe punkty w naborze projektów do dofinansowania europejskiego. Już na starcie zapewni nam to przewagę w wyścigu o pieniądze z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej
zauważa Konrad Pokora.

Program „Plan Działań Dla Miast” to inicjatywa promująca miasta, które w modelowy sposób poszukują odpowiedzi na lokalne wyzwania zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju. Stanowi on integralną część 11. sesji Światowego Forum Miejskiego ONZ (World Urban Forum).