41-letni zduńskowolanin otrzymał wezwanie na przesłuchanie. Okazało się, że skradzione tablice rejestracyjne z jego samochodu były użyte podczas kradzieży paliwa w innej miejscowości. Co zrobić gdy ktoś ukradnie tablice z naszego pojazdu?

Obserwuj nas:

W ciągu jednego tygodnia do zduńskowolskiej komendy zgłosiły się dwie osoby, które zawiadomiły o kradzieży tablic rejestracyjnych. To dla nich podwójny problem, bo ponoszą koszty finansowe wydania nowych tablic, ale przede wszystkim – podczas wizyty w komendzie policji – dowiadują się, że ich tablice mogą pomóc złodziejom w innych przestępstwach, najczęściej podczas kradzieży paliw na stacjach benzynowych.

Boleśnie przekonał się o tym 41-letni zduńskowolanin

Pod koniec 2023 roku, na parkingu osiedlowym, zaparkował swój samochód. Następnego dnia zauważył, że brakuje jednej tablicy. Obszedł pobliski teren, mając nadzieję, że wypadła z ramki i gdzieś leży. Nie było jej ani pod blokiem, ani na drodze przejazdu. Niedawno otrzymał wezwanie do przesłuchania, bo kierowca innego samochodu z jego tablicą rejestracyjną, ukradł paliwo. Kilka dni później, drugi zduńskowolanin, zawiadomił, że 11 lutego 2024 roku, na parkingu pod blokiem, została skradziona jego tablica rejestracyjna. Tym razem, złodziej nie mogąc wyjąć tablicy z ramki, ukradł ją … razem ze zderzakiem.

Co zrobić, w przypadku kradzieży tablicy rejestracyjnej?

Przede wszystkim sprawdźmy czy po prostu nie zgubiła się lub nie odpadła. Czasami tablice, które odpadły podczas jazdy, znajdują na jezdni przypadkowe osoby. Jeśli jednak ich nie znajdziemy, a parkując wcześniej auto na pewno widzieliśmy, że były one na swoim miejscu, od razu zgłaszajmy ten fakt na Policję. W wielu przypadkach tablice są wykorzystywane niemal od razu po kradzieży, dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać tego na później. Po zgłoszeniu, musimy udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego, by wyrobić duplikat.

W ramach samopomocy sąsiedzkiej, zwracajmy uwagę, na obce osoby „kręcące się” na parkingach, przy samochodach naszych i sąsiadów, a o wszystkich niepokojących sygnałach informujmy natychmiast Policję.

Od 01 października 2023 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła kwalifikację prawną kradzieży tablic rejestracyjnych. W ten sposób ich kradzież stała się przestępstwem za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia.
Art. 306c kodeksu karnego brzmi:

§1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
§2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Surowym karom podlega nie tylko zabór tablicy rejestracyjnej, ale też użycie tablicy nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej lub przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu. Czyli karze więzienia może podlegać również kierowca, który w obawie przed mandatem z fotoradaru przerobi swoje tablice rejestracyjne tak, by mogły zostać niewłaściwie zinterpretowane, na przykład użyje naklejki, upodabniającej cyfrę 3 do 9 lub 8 do litery B, czy zamieni literę L na U.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: