Wyremontowany dworzec kolejowy w Zduńskiej Woli to nowa przestrzeń, której potencjał chce odkryć wspólnie z mieszkańcami Urząd Miasta i Miejski Dom Kultury Ratusz.

Obserwuj nas:

MDK w Zduńskiej Woli liczy na kreatywność mieszkańców. Klubokawiarnia? Galeria plakatu? Miejsce spotkań? Niezależnie jaki pomysł zrodzi się w głowach Zduńskowolan – każdy jest wart przedstawienia i przemyślenia. Co ważne, pomysły mogą dotyczyć całego budynku dworca lub poszczególnych jego pomieszczeń.

Wspólnie z mieszkańcami chcemy zastanowić się nad zmianą funkcjonalności tego odrestaurowanego miejsca i nadaniu tej przestrzeni nowej, dodatkowej funkcji – społecznej. Od kilku tygodni pracujemy nad projektem, który nazwaliśmy ,,Wszystko po kolei”. Wszystko musi tutaj zadziać się po kolei: ktoś pomyślał, żeby zmienić to miejsce, potem powstał projekt, zrealizowano inwestycję i nadano miejscu nowego sznytu. Zapoznaliśmy się z opiniami mieszkańców, o tym co mówili, co pisali o dworcu i jakie są ich oczekiwania. Większość tych opinii opiera się na tym, jak dworzec pamiętamy sprzed remontu. Czasy się zmieniają, mamy nową rzeczywistość i uważamy, że to mieszkańcy powinni zdecydować, jak te przestrzenie zostaną zorganizowane.

Paweł Perdek, dyrektor MDK w Zduńskiej Woli

Jak również podkreślił Paweł Perdek, kluczową kwestią jest to, aby zachować podwójny charakter tego miejsca. W przeciwieństwie do np. dworca kolejowego w Wieluniu, przy którym nie zatrzymują się pociągi (a nad którym obecnie sprawuje pieczę właśnie instytucja kulturalna), w Zduńskiej Woli ta forma użytkowania nadal jest bardzo ważna i wymaga zachowania. Dlatego wybierając projekt do realizacji, będzie musiał spełniać on właśnie podwójne kryterium – zagospodarować kulturalnie przestrzeń wyremontowanego budynku, nie zakłócając podróżnym korzystania z dworca w jego pierwotnym przeznaczeniu.

Liczy się głos mieszkańców. W tej okolicy o tym już wiemy

Podobnie jak w przypadku remontu pasażu Kusocińskiego, mieszkańcy będą mieli możliwość zorganizowania tej przestrzeni tak, aby spełniała ich oczekiwania. Aby je poznać, Zduńskowolanie muszą je po prostu… opowiedzieć. Jeśli ktoś ma chęć spojrzeć, jak wygląda dworzec po remoncie, można zajrzeć tutaj.

W środę, 6 marca, w budynku dworca kolejowego w Zduńskiej Woli odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, na którym w formule ,,open space technology” będzie można przedstawić swoje pomysły na wykorzystanie budynku. Spotkanie potrwa od godziny 17.00 do 19.00 lub dłużej, w zależności od potrzeb.

Zaproszone są osoby indywidualne, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe – wszyscy ci, którzy mają pomysł na to, jak nową przestrzeń wykorzystać.

zdjęcia: mojazdunskawola.pl plakat: MDK Ratusz

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: