08.02.2022

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Pełen głębokich dołków i stromych podjazdów pod górę – tak wyglądać ma pumptrack, na którym szaleć będą rowerzyści. Jego budowę w Zduńskiej Woli wymyślili młodzi mieszkańcy, a inicjatywę podjął miejski radny. Urząd miasta proponuje młodym coś jeszcze.

Młodzież wzięła sprawy w swoje ręce. Z pomysłem budowy pumptracku zgłosiła się do radnego miejskiego Piotra Pacelta i tak powstał wniosek do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wspólnie przygotowali charakterystykę inwestycji, uzasadnienie potrzeby jej realizacji i szacunkowy budżet. A potem promowali projekt wśród mieszkańców. Efekt? Niekwestionowane zwycięstwo w kategorii inwestycji lokalnych – aż 449 oddanych głosów (o pozostałych pozycjach budżetu oraz o tym, co do niego nie trafiło, możecie przeczytać tutaj).

Urząd miasta już wie, gdzie pumptrack powstanie.
Wybudujemy go w sąsiedztwie Zduńskiej Wody. Teren jest tu naturalnie nierówny i wkomponowany w zieleń. Idealnie pasuje do tego typu inwestycji – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Młodzi w swoim wniosku wskazywali zresztą tę lokalizację, jako preferowaną. Mamy więc pełną zgodność – dodaje.

Prezydent przyznaje, że jest pod dużym wrażeniem tego, jak młodzież podeszła do sprawy.
To niezwykle cenne, że młodzi zaangażowali się w życie miasta. Chcę podtrzymać ich entuzjazm i zachęcić do stałej współpracy – mówi.

Pumptrack i dalej… Strefa Sportów Miejskich

Prezydent proponuje, by budowa toru rowerowego dała początek nowemu miejskiemu obszarowi. W sąsiedztwie pumptracku zmieści się infrastruktura skateparku, którą urząd planuje przenieść z ulicy Łódzkiej.
Poddamy ją konserwacji i doposażymy, a teren oświetlimy, by służył również po zmroku. Rozmawiałem z fanami akrobacji na desce i podoba im się ta lokalizacja – mówi prezydent Pokora.

Wraca też pomysł usypania boisk do piłki plażowej. Pierwotnie miały powstać na Kępinie, ale okazało się, że wiatr nad zbiornikiem bywa tak silny, że mógłby wypaczać rywalizację, a nawet utrudniać rozgrywanie meczów.
Wiatr wykorzystajmy do rozwoju na Kępinie sportów wodnych, a piłkę siatkową przenieśmy w okolice pumptracku. Nowy kompleks naturalnie uzupełni kryta pływalnia i letnie baseny, a także usytuowane obok korty tenisowe, które właśnie zadaszyliśmy – zauważa Konrad Pokora.

Strefa Sportów Miejskich – taką nazwą posługuje się prezydent Konrad Pokora, gdy opowiada o koncepcji.
Byłaby to przestrzeń nie tylko wykorzystywana przez młodzież, ale też przez nią kształtowana. Zostawilibyśmy młodym pole do aranżowania strefy zgodnie z ich fascynacjami i zmieniającymi się potrzebami. Mogliby ją urządzać na przykład aktywnie uczestnicząc w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. Już wiedzą, jak to robić! – zauważa prezydent Pokora.

Tor do pumptracku urząd zbuduje w 2022 r. Propozycja stworzenia Strefy Sportów Miejskich będzie konsultowana z młodzieżą. Dokładny opis projektu zgłoszonego do głosowania można przeczytać na tej stronie Urzędu Miasta poświęconej Budżetowi Obywatelskiemu.