Choć Rajmund urodził się 8 stycznia, obchody jego okrągłych urodzin zorganizowane zostały dzień wcześniej – w niedzielę, 7 stycznia.

Obserwuj nas:

8 stycznia 1894 roku, w zduńskowolskiej, tkackiej rodzinie, przyszedł na świat Rajmund Kolbe, późniejszy święty Maksymilian i patron Zduńskiej Woli. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Z okazji okrągłej rocznicy tych wydarzeń, w niedzielę, 7 stycznia 2024 roku, przygotowano uroczystości upamiętniające świętego. Organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Do Zduńskiej Woli przyjechali także przedstawiciele Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uczestnicy uroczystości spotkali się na mszy w Bazylice Mniejszej w Zduńskiej Woli, gdzie Rajmund Kolbe został ochrzczony. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed pomnikiem wystawionym świętemu.

Obchody 130.rocznicy urodzin zduńskowolskiego świętego zostały także wzbogacone przez spektakl teatralny ”Mój syn Maksymilian”, jaki wystawiono w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Ratusz” w Zduńskiej Woli. Sztuka Kazimierza Brauna pokazywana jest w reżyserii Marcina Kwaśnego, a wyprodukowała ją Fundacja Między Słowami. Na scenie w MDK Ratusz wystąpili: Halina Łobonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier.

Spektakl oparty był na autentycznej korespondencji między św. Maksymilianem, a jego matką. Mówił o więzi miedzy nimi oraz wyjątkowej roli Matki Bożej Niepokalanej w ich życiu. Sztuka ukazała złożoność postaci oraz przedstawiła jej analizę psychologiczną. Dramat toczył się na dwóch osiach czasu: współczesnej, gdy matka świętego odwiedzała celę syna oraz historycznej, w której poznaliśmy historię pobytu i śmierci bohatera w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Św. Maksymilian Maria Kolbe

Urodził się w Zduńskiej Woli w rodzinie tkaczy jako Rajmund Kolbe 8 stycznia 1894 roku. Przyszedł na świat w domu przy ulicy noszącej wówczas nazwę Browarna. Ochrzczony został tego samego dnia w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli.

Od października 2004 roku kościół ten jest Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego, a od stycznia 2009r. nosi papieski tytuł Bazyliki Mniejszej. W zduńskowolskiej świątyni zachowała się chrzcielnica – ta sama, którą wykorzystano podczas sakramentu udzielanego świętemu.

Dom Urodzin św. Maksymiliana po odrestaurowaniu budynku przy ul. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli stał się muzeum. Zostało otwarte dokładnie 30 lat temu – 8 stycznia 1994 r. – w dniu setnej rocznicy narodzin świętego.

Św. Maksymilian zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny w bunkrze głodowym, gdzie trafił dobrowolnie, oddając życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Został przez papieża Jana Pawła II beatyfikowany w 1971 roku i kanonizowany w 1982 roku jako męczennik.

Św. Maksymilian jest patronem Zduńskiej Woli od 1998 roku, gdy zostało to uznane przez Watykan. Na pamiątkę kanonizacji św. Maksymiliana Mari Kolbego święto miasta Zduńska Wola obchodzone jest 10 października. Ubiegłoroczne obchody obejrzeć można tutaj.

zdjęcia: UM Zduńska Wola i Adam Kliciński

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: