Budowa pomostu i platformy pływającej na Kępinie oraz parkingu przy ul. Paprockiej powinna zakończyć się do końca roku. W maju ma zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą.

Obserwuj nas:

Budowa pomostu  z platformą pływającą na Kępinie w Zduńskiej Woli oraz przebudowa parkingu między ulicą Paprocka i Zduńską, to kolejne przedsięwzięcie miasta, jakie służy zagospodarowaniu zbiornika. Pomost będzie kolejną atrakcją dla spacerowiczów, ale także, w przyszłości, będzie miejscem do zacumowania kajaka czy żaglówki albo rowerów wodnych.

Pomost i parking powstaną jeszcze w tym roku. Samorząd wybrał wykonawcę prac, z którym umowa powinna zostać podpisana jeszcze w maju, a na wykonanie prac przewidziano 6 miesięcy. Przetarg na inwestycję wygrała firma Dromak z Porębów. Zaproponowała cenę 2 123 202,72zł.

Samorząd na kolejny etap zagospodarowania zbiornika Kępina pozyskał dotację z programu rządowego Polski Ład (o czym pisaliśmy tutaj w sierpniu zeszłego roku). Miasto otrzymało dotację w wysokości 1,9 mln zł. Wkład własny będzie stanowił 10 proc. czyli około 200 tys. zł.

Pomost nad Kępiną zaprojektowała firma Pomost ISO 2011 ze Sławy za 28 tys. 700 zł. Oprócz przygotowania dokumentacji jej obowiązkiem było zgłoszenie budowy obiektu budowlanego oraz zgłoszenie wodnoprawne.

Obiekt zostanie wybudowany od strony ulicy Zduńskiej, niedaleko głównej alejki prowadzącej nad Kępinę. Pomost będzie miał 35 metrów długości i 5 metrów szerokości. Będzie to pomost stały, posadowiony na palach żelbetowych, a nawierzchnię przewidziano z desek kompozytowych.

Pomost w kształcie litery T będzie miał powierzchnię  około 250 mkw. Przewidziano obarierowanie na całej długości o wysokości 110 cm oraz oświetlenie. Platforma pływająca ma mieć powierzchnię około 70 mkw. Platforma nie będzie posiadała obarierowania. Taka konstrukcja umożliwi dobijanie małymi jednostkami pływającymi jak kajaki, łodzie wiosłowe czy małe żaglówki.

Ponadto powstanie slip o powierzchni około 52 mkw. , który umożliwi wodowanie i wciąganie przyczep z jednostkami pływającymi. Projekt przewiduje również utwardzenie terenu z kostki brukowej w celu dojścia i dojazdu lekkim sprzętem. Powierzchnia utwardzenia to około 400 mkw.

Częścią zamówienia jest też budowa parkingu dla 60 samochodów osobowych pomiędzy ul. Zduńską i ul. Paprocką. Powierzchnia parkingu zostanie wykonana z ekologicznej kostki betonowej, tworzącej nawierzchnię przepuszczalną. Zainstalowane zostanie także oświetlenie.

Kępina miejscem rekreacji

W zagospodarowanie Kępiny samorząd inwestuje już od 2018 roku. Dotychczas wydano na ten cel około 5 mln zł. Prace prowadzone są w kolejnych latach etapami. Między innymi w ramach wydatków na zagospodarowanie Kępiny wybudowano dookoła ścieżkę rowerową oraz pieszą. Powstała mała architektura, czyli altanki oraz miejsca do grillowania i spotkań przy ognisku.

W 2020 roku pojawiło się oświetlenie, a następnie także kamery monitoringu. W 2021 roku powstał plac zabaw od strony ul. Paprockiej, wybudowano ścieżkę edukacyjną, siłownię plenerową oraz strefę wypoczynkową ze stołem do gry w szachy. W 2022 roku przy placu zabaw stanęła publiczna toaleta. Jest także już nowy parking przy ul. Głównej.

Zbiornik retencyjny Kępina został wybudowany w 1986 roku, ale pomysł jego utworzenia postał w głowie naczelnika miasta Stefana Warulika w latach 70. ubiegłego wieku. Miejsce miało stać się centrum rekreacji dla mieszkańców Zduńskiej Woli, nad Kępiną miały być wczasowe ośrodki zakładów pracy, a zduńskowolanie mieli spędzać czas na plażach. Plany wówczas nie wypaliły.

Zbiornik wybudowano jako retencyjny i taki charakter ma do dziś. Lustro wody ma około 7 hektarów, głębokość średnia to 1,7 metra.

Niebawem powinien zostać także ogłoszony przetarg na oczyszczenie wody metodą bioremediacji.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: