Sprawdziliśmy jak wygląda sprawa modernizacji oddziału paliatywnego szpitala powiatowego i dlaczego zamknięto pododdział noworodkowy.
Od 1 marca 2024 roku tymczasowo zamknięto pododdział noworodkowy zduńskowolskiego szpitala powiatowego. Powodem jest potrzeba ulokowania w nim pacjentów z oddziału paliatywnego, który przechodzi obecnie modernizację. Zmiana ma potrwać do końca sierpnia, następnie wszystko wróci do normy. Choć i norma będzie nowa.
Warto zaznaczyć, że oddział ginekologiczno-położniczy funkcjonuje bez zmian i przez cały czas będzie on zapewniał opiekę pacjentkom do 20 tygodnia ciąży. Powyżej tego tygodnia, w razie potrzeby, opiekę nad nimi będzie przejmować, na mocy porozumienia, Wojewódzki Szpital w Sieradzu.
Pozostałe oddziały zduńskowolskiego szpitala działają bez zmian.
Remont Oddziału Paliatywnego
Projekt architektoniczny rozbudowy i przebudowy pomieszczeń oddziału paliatywnego został już wykonany. Teraz szpital czeka na wyłonienie w drodze postępowania przetargowego wykonawcy projektu. Postępowanie będzie nadzorowane przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli.
Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli na remont szpitala pozyskało środki z Polskiego Ładu, o czym pisaliśmy już w październiku. Mowa tu o ośmiu milionach złotych, do których powiat w ramach wkładu własnego dołożyć ma kolejne półtora miliona.
Prace będą prowadzone od zewnątrz i od wewnątrz oddziału. Mają zostać uzupełnione ubytki w nieszczelnym dachu, zlikwidowane od niego zacieki, a na podłogach pojawi się specjalna wykładzina. Pojawić się ma nowa instalacja tlenowa. O komfort pacjentów zadbają nowe grzejniki, wentylacja i klimatyzacja.
Sam budynek zostanie poszerzony od strony wejścia do Poradni Specjalistycznych, a zaadaptowanie pomieszczeń po byłym dziale histopatologii pozwoli o połowę zwiększyć bazę łóżkową (z obecnych siedmiu do planowanych jedenastu).
Planowane jest odświeżenie kącika dla gości. Metamorfozę przejdzie też patio, pojawią się w nim nowe nasadzenia roślin i zostanie wyodrębnione specjalne miejsce dla pacjentów i odwiedzjących ich bliskich.
Nie pierwszy i nie ostatni
Nie jest to pierwszy oddział, który w ostatnich latach jest modernizowany. Równie gruntowne remonty zostały przeprowadzone do tej pory w oddziałach: ginekologicznym, pediatrycznym, rehabilitacyjnym, dziale fizjoterapii oraz POZ/NPL. Nie jest to też ostatni, który będzie odnawiany. Następny w kolejce będzie oddział internistyczny z pododdziałem geriatrycznym.
wizualizacje od projektanta