08.02.2022

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Pełen głębokich dołków i stromych podjazdów pod górę – tak wyglądać ma pumptrack, na którym szaleć będą rowerzyści. Jego budowę w Zduńskiej Woli wymyślili młodzi mieszkańcy, a inicjatywę podjął miejski radny. Urząd miasta proponuje młodym coś jeszcze.

Młodzież wzięła sprawy w swoje ręce. Z pomysłem budowy pumptracku zgłosiła się do radnego miejskiego Piotra Pacelta i tak powstał wniosek do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wspólnie przygotowali charakterystykę inwestycji, uzasadnienie potrzeby jej realizacji i szacunkowy budżet. A potem promowali projekt wśród mieszkańców. Efekt? Niekwestionowane zwycięstwo w kategorii inwestycji lokalnych – aż 449 oddanych głosów (o pozostałych pozycjach budżetu oraz o tym, co do niego nie trafiło, możecie przeczytać tutaj).

Urząd miasta już wie, gdzie pumptrack powstanie.
Wybudujemy go w sąsiedztwie Zduńskiej Wody. Teren jest tu naturalnie nierówny i wkomponowany w zieleń. Idealnie pasuje do tego typu inwestycji – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Młodzi w swoim wniosku wskazywali zresztą tę lokalizację, jako preferowaną. Mamy więc pełną zgodność – dodaje.

Prezydent przyznaje, że jest pod dużym wrażeniem tego, jak młodzież podeszła do sprawy.
To niezwykle cenne, że młodzi zaangażowali się w życie miasta. Chcę podtrzymać ich entuzjazm i zachęcić do stałej współpracy – mówi.

Pumptrack i dalej… Strefa Sportów Miejskich

Prezydent proponuje, by budowa toru rowerowego dała początek nowemu miejskiemu obszarowi. W sąsiedztwie pumptracku zmieści się infrastruktura skateparku, którą urząd planuje przenieść z ulicy Łódzkiej.
Poddamy ją konserwacji i doposażymy, a teren oświetlimy, by służył również po zmroku. Rozmawiałem z fanami akrobacji na desce i podoba im się ta lokalizacja – mówi prezydent Pokora.

Wraca też pomysł usypania boisk do piłki plażowej. Pierwotnie miały powstać na Kępinie, ale okazało się, że wiatr nad zbiornikiem bywa tak silny, że mógłby wypaczać rywalizację, a nawet utrudniać rozgrywanie meczów.
Wiatr wykorzystajmy do rozwoju na Kępinie sportów wodnych, a piłkę siatkową przenieśmy w okolice pumptracku. Nowy kompleks naturalnie uzupełni kryta pływalnia i letnie baseny, a także usytuowane obok korty tenisowe, które właśnie zadaszyliśmy – zauważa Konrad Pokora.

Strefa Sportów Miejskich – taką nazwą posługuje się prezydent Konrad Pokora, gdy opowiada o koncepcji.
Byłaby to przestrzeń nie tylko wykorzystywana przez młodzież, ale też przez nią kształtowana. Zostawilibyśmy młodym pole do aranżowania strefy zgodnie z ich fascynacjami i zmieniającymi się potrzebami. Mogliby ją urządzać na przykład aktywnie uczestnicząc w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. Już wiedzą, jak to robić! – zauważa prezydent Pokora.

Tor do pumptracku urząd zbuduje w 2022 r. Propozycja stworzenia Strefy Sportów Miejskich będzie konsultowana z młodzieżą. Dokładny opis projektu zgłoszonego do głosowania można przeczytać na tej stronie Urzędu Miasta poświęconej Budżetowi Obywatelskiemu.