Do czego potrzebne nam są okna?

Proste pytanie, skomplikowana odpowiedź. Pozwala jednak nakreślić sprzedawcy (i jak się okazuje, kupującemu), czego tak naprawdę potrzebuje klient.

Okna, które w zupełności wystarczają do letniego domku w ogródku działkowym będą zbyt słabe dla osób poszukujących okien do nowobudowanego domu całorocznego. Podobnie, inne wymagania stawia nam wymiana okna z drewnianego na plastikowe w starym budownictwie, zupełnie inne wymiana okien w przypadku termomodernizacji budynku. Że już nie wspomnę o wszelkich dotacjach w tym temacie – tam wytyczne są jeszcze bardziej wyśrubowane niż normy dla powstających domów.

Normy, wytyczne, wymagania?

Wbrew pozorom, wybór okien to nie tylko wybór kształtu i koloru. To przede wszystkim decyzja o tym, jakie funkcje ma spełniać okno w naszej inwestycji. Ma jedynie wpuszczać światło i chronić przed wiatrem? A może ma też stanowić blokadę przed ucieczką ciepła, które generujemy w naszym domu?
Nasz ustawodawca, poprzez prawo budowlane, określił kierunek, w jakim zmierzać powinny wszystkie nowe budowy. Dzięki temu, od kilku lat słowo energooszczędność odmienia się przy budowie domu przez wszystkie możliwe przypadki i chyba we wszystkich dokumentach i ofertach związanych z inwestycją.

Warto pamiętać, że sprzedawcy często mają związane ręce – to na nich spada odpowiedzialność, jeśli produkt, który sprzedają, nie spełnia określonych w dokumentacji czy przepisach parametrów. W związku z tym, nie mogą (a raczej nie chcą, świadomi odpowiedzialności) sprzedawać produktów o słabszych właściwościach, jeśli klient przychodzi do nich z planem budowanego domu. Pamiętajmy, że to nie jest ich zła wola, jedynie dobrze spełniony obowiązek. Po prostu, nowe domy powinny być energooszczędne z założenia. Teoretycznie, dla klienta końcowego to jedynie korzyść – choć trzeba przyznać, że czasem słono trzeba za to zapłacić.
(nieco więcej o wymogach możecie poczytaż w pismach branżowych, jak np: Murator)

Do samych wytycznych wrócimy w drugiej części, jak tylko poznamy kluczowe, podstawowe elementy składające się na pojedyncze okno. Pozwoli to później zrozumieć, na których elementach warto się skupić, wybierając dobre okna. Niektóre z tych części składowych mają duże, inne mniejsze, znaczenie dla energooszczędności produktu. Sprawdźmy więc, jak zbudowane jest okno.

Strony: 1 2 3 4