Okno a okno, jaka różnica? Jak zbudowane jest okno?
okna-zduńska-wola-części-okna
główne elementy składowe okna

Każdy, kto raz stanął przed tym zakupem, dowiedział się (a przynajmniej powinien), że okno to nie tylko szyba i plastik dookoła szyby, i że nie bez znaczenia jest to, czego nie widać od razu. Na co zwracać uwagę, porównując okna?

1 – Liczba komór w profilu okiennym

Komory to przegrody pionowe, które oddzielają zewnątrz od wewnątrz konstrukcji. Z reguły podaje się informacje o liczbie komór w ramie i oddzielnie o liczbie komór w skrzydle.
Teoretycznie, im więcej komór, tym okno cieplejsze. Obecnie standardem dla nowego budownictwa są okna 6- i 7-komorowe, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Jeśli szukamy ciepłych okien do nowego domu, nie schodzimy poniżej sześciu komór. W przypadku wymian, nadal śmiało można poszukiwać okien 5-komorowych. Często ilość komór decyduje o grubości profilu (od 70mm do nawet 88mm).

2 – Stal w ramie i skrzydle

Niezwykle ważny element, stanowiący o stabilności i wytrzymałości konstrukcji. To, ile jest stali, determinuje nam, jak ekstremalne warunki jest w stanie wytrzymać okno. Tutaj bez wątpienia – im więcej stali, tym lepiej. Ważne jest, żeby stal w ramie była “zamknięta” (czyli przekrój ze stalowego wzmocnienia powinien przypominać kwadratową literę O). Stal w skrzydle jest z reguły wygięta do litery U, mówi się o niej “stal otwarta” (często, szczególnie w grubszych profilach, stal otwarta jest kilkukrotnie gięta, co wzmacnia konstrukcję). Jak najszybciej sprawdzić, gdzie jest więcej stali? Niektórzy producenci udostępniają klientom przy wycenach wagę konstrukcji. Jeśli będziemy porównywać wagę profili o podobnej budowie (ta sama ilość komór, te same wymiary, takie same pakiety szybowe), różnica w wadze okna to najprawdopodobniej różnica właśnie w ilości stali.

3 – Pakiet szybowy

Zaraz obok profili okna, jest to najważniejszy element dla utrzymania ciepła w domu. Na pakiet szybowy składają się zespolone ze sobą dwie, trzy lub cztery szyby, natomiast przestrzenie między szybami wypełnia się gazem (najczęściej argonem). Warto pamiętać, że w przypadku zbicia na przykład zewnętrznej szyby, wymienić musimy cały pakiet. Nie da się “dokleić” jednej szyby! Na szczęście, trzeba się postarać (lub mieć sporego pecha) żeby zbić szybę. Nie są tak delikatne, jak mogłoby się wydawać!
Standardowymi pakietami do nowych budynków są oczywiście pakiety trzyszybowe.

4 – Okucia

To elementy, dzięki którym okna “ożywają” – otwierają się, uchylają, przesuwają i na całe szczęście, zamykają. Wśród głównych producentów okuć warto wspomnieć o Winkhaus, Roto i Maco. Producenci z reguły sami określają, których okuć używają – klient nie ma na to wpływu. Wybór producenta najczęściej związany jest z możliwościami, jakie dają poszczególne okucia.

5 – Uszczelki

Ta część okien jest niesłusznie pomijana przy wyborze okien. To jeden z najsłabszych elementów, najbardziej podatny na warunki atmosferyczne. Mimo że najczęściej wykonywane z EPDM, co powinno przedłużyć ich żywot… Warto zadbać o takie okna, w których uszczelki są wymienne (nie zgrzewane z plastikowym profilem) i w razie nawet uszkodzenia mechanicznego, będzie można wymienić poszczególne uszczelki zamiast skrzydła czy całego okna.

To oczywiście nie wszystkie składowe kompletnego okna. Jednak bez specjalistycznej wiedzy, ciężko porównywać oferty różnych firm, mając do dyspozycji pełną specyfikację. Powyższe elementy są jednak łatwe do przyswojenia i po krótkim czasie nawet laik jest w stanie dopytać o nie sprzedawcę, bez ryzyka kupowania kota w worku. Ale to oczywiście nie wszystko…

Strony: 1 2 3 4