Okna Zduńska Wola – wytyczne, przenikalność cieplna i zestawienie cen i parametrów okien

blog-okna-zduńska-wola-taras

Aby w pełni zrozumieć, o czym jest część druga (szczególnie fragment o przenikalności cieplnej), polecam zapoznać się z poprzednim artykułem: Okna w Zduńskiej Woli – część pierwsza

Przenikalność cieplna, wytyczne i wymagania – wracamy do początku.

Kolejnym aspektem okien, który ma spory wpływ na wybór salonu, w którym je kupimy, są parametry.
Obiecałem, że do tego wrócę, więc jeszcze raz o tym, jakie okna możemy a jakie powinniśmy kupić. Skoro wiemy już, z czego zbudowane jest okno i jakie elementy mają wpływ na przenikanie przez nie ciepła, możemy wyjaśnić kwestie wytycznych dla tego przenikania.

Parametr przenikalności cieplnej stolarki okiennej i drzwiowej określa nam, jak dużo ciepła przenika przez gotowy produkt czy jego części składowe. Oznaczony zgrabnym symbolem “U”, wyrażany w jednostkach W/m2, ma swoje “podkategorie”. Najważniejsze z punktu widzenia kupującego są dwa: Ug oraz Uw. Pierwszy, Ug, określa ilość ciepła przenikającą przez pakiet szybowy, drugi – Uw, to ten najbardziej nas interesujący, czyli przenikalność całego produktu (pakietów szybowych wraz ze skrzydłem i ramą).

Skoro parametr określa ilość ciepła przenikającego przez produkt, powinien być jak najniższy – dzięki temu najmniej z naszego ogrzewania ucieknie na zewnątrz budynku.

W przypadku stolarki otworowej, rynek ewoluuje od kilku lat – kiedyś standardem było podawanie wartości tych parametrów nawiązujących do wartości referencyjnych. Trudne określenie, proste wyjaśnienie. Producenci nie musieli podawać wartości dla konkretnego okna, wystarczyło że podawali je dla konkretnego modelu, o określonych wymiarach. Przygotowanego specjalnie dla potrzeb testu w warunkach laboratoryjnych.

Jeśli ktoś ma choć minimalne pojęcie o świecie, łatwo domyśli się, że warunki laboratoryjne dla okna o wymiarach 120cm na 120cm nijak będą się miały do rzeczywistości. Okna 200cm na 200cm wystawione na warunki atmosferyczne i ciągle użytkowane przez kilka lat będą zachowywać się zupełnie inaczej.

W związku z tym, pojawił się nacisk na producentów i muszą teraz podawać parametry przeliczane dla konkretnych modeli w konkretnych wymiarach. Teoretycznie, każdy z nas mógłby dostać od sprzedawcy dane dotyczące przenikalności pakietu szybowego, skrzydła i ramy. Potem moglibyśmy skorzystać z dostępnych wzorów i przeliczyć sobie te parametry dla każdego z wybieranych przez siebie modeli i wymiarów. I jeśli nie rozbolała was głowa do tego momentu, uwierzcie mi że zdarzyłoby się to po kilku pierwszych oknach.

(nieco więcej o wytycznych wynikających z prawa budowlanego dowiecie się z pism branżowych, jak np. Murator)

Strony: 1 2 3 4 5