W końcu mogę zaprosić na pierwszy, w pełni wiosenny, felieton, w którym postaram się streścić, co działo się w ostatnim tygodniu.

Czytaj pozostałe felietony
Obserwuj nas także tutaj:

Pierwsze dni tygodnia były względnie spokojne, kompletnie nie zapowiadały mi tej jazdy bez trzymanki w drugiej połowie.

Wtorek zafundował nam kolejny poważny wypadek, tym razem w Ostrówku. Niestety. Uważajcie na siebie!

Z dobrych akcentów, wtedy też odbył się finał trzeciej edycji Konkursu Piosenki Angielskiej “U can sing”. Były emocje, były też naprawdę niesamowite, młode talenty. Przy kilku miałem aż gęsią skórkę!

Środa minęła z kolei pod znakiem protestu rolników w Szadku. Nie będę się rozwodzić nad słusznością bądź nie, tego protestu. Niech sobie każdy rozsądzi według siebie. Najważniejsze, że obyło się bez żadnych nieprzyjemnych incydentów.

W temacie środowiska – prezydent miasta ostatecznie postanowił nie wydawać decyzji środowiskowej dla inwestycji termicznego przekształcania odpadów na terenie zduńskowolskiej elektrociepłowni.

W czwartek z kolei odbyła się ostatnia przed wyborami sesja rady miejskiej. Ciężko nie wspomnieć, że została ona zdominowana tematem spalarni. Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę o zakazie lokalizacji składowisk odpadów oraz spalarni odpadów na terenie Zduńskiej Woli w odległości mniejszej niż trzy kilometry od zabudowań mieszkalnych.

Zapewne decyzja prezydenta, jak i rady miasta ucieszyła wszystkich mieszkańców, którzy na zaproszenie stowarzyszenia Zielonej Woli poszli w ten dzień protestować pod ratuszem, a ostatecznie znaleźli się na samej sesji.

Problem polega na tym, że ani jedno, ani drugie, tak naprawdę nie zablokuje tej inwestycji, a jedynie odsunie ją w czasie. I, żeby było zabawniej, nie dajcie się złapać na polityczny haczyk całości.

Sprawa spalarni nie jest polityczna. Została w taką zamieniona przez protestujących – z o dziwo niesamowitą skutecznością. Teraz walczy z tym obecny prezydent, a pozostali kandydaci dostali darmowe punkty w swoich kampaniach.

Bo prawda jest taka, że na obecnym etapie niewiele już można zrobić. Niezależnie, kto byłby czy kto będzie prezydentem. Więc proszę – nie dajcie się złapać w tę pułapkę i uważnie sprawdzajcie, na kogo będziecie głosować – ale nie przez pryzmat spalarni.

W czwartek odbyła się też pierwsza konferencja dotycząca mieszkalnictwa wspomaganego. Świetna inicjatywa, konferencja zorganizowana w przyjaznej i pełnej chęci do działania atmosferze.

Nie zdziwię się, jeśli właśnie wtedy miałem okazję być świadkiem rodzenia się w Zduńskiej Woli czegoś naprawdę niesamowitego.

Piątek był już przedsmakiem soboty, jeśli chodzi o ilość wydarzeń.

Dostaliśmy możliwość głosowania na kolejne inwestycje do Zielonego Budżetu – będzie ciekawie, bo dwa projekty dotyczą Nowego Miasta, a trzeci osiedla przy Żytniej. Walka może być więc zacięta.

Osiedlowo też – zajrzałem do świetlicy na osiedlu Tysiąclecia. Byłem oczarowany – tak według mnie powinny być prowadzone tego typu obiekty. Jeszcze raz, wielkie gratulacje dla pań prowadzących tę świetlicę.

Później (ale nadal jesteśmy w piątku), odbył się koncert zespołów Stellarnotes i Echo Rodu. Wszystko w ramach Eksperyment.projekt – kameralna sala w ratuszu zamieniła się w centrum łączności między ludźmi a naturą. Dźwięki płynęły w obu kierunkach.

A potem przyszła sobota. Wisienka na torcie tego tygodnia.

Od rana wizyta w Zduńskiej Woli wiceministry środowiska, która na zaproszenie zduńskowolskiej Lewicy miała odnieść się do tematu spalarni.

Później dni otwarte dwóch kolejnych szkół ponadpodstawowych: tym razem Elektronik i Mechanik. I muszę przyznać, kompletnie inaczej zapamiętałem te szkoły.

Tymczasem na terenie PCKSiR przy Dolnej rozpoczął się pierwszy Powiatowy Jarmark Wielkanocny oraz, przy okazji, Zduńskowolski Festiwal Biegowy.

Przy dźwiękach pierwszej wiosennej burzy, hulającego wiatru i padającego niemal poziomo deszczu mieszkańcy bawili się wyjątkowo dobrze. Były koncerty, były stoiska dla dzieciaków… Prawdziwie rodzinny festyn.

Relacje z soboty mam jeszcze do opisania, mam setki zdjęć do przejrzenia, więc zaglądajcie dzisiaj na stronę, bo będzie sporo aktualizacji (edit: już wszystko jest!)

A co w kolejnym tygodniu?

We wtorek odbędzie się charytatywny kiermasz, zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta w ZSZ przy Żeromskiego. Warto mieć w pamięci i w miarę możliwości, wesprzeć.

W środę odbędzie się urodzinowe spotkanie stowarzyszenia “Teraz ja” pod nazwą “siła kobiecych serc”. Będzie trochę inspirujących gości i sporo takich też rozmów. Darmowe wejściówki są do odbioru w kasie MDK.

I na razie na tym zakończmy ten intensywny tydzień. A ponieważ jest niedziela – tradycyjnie zapraszam pod kocyk, z kawą lub herbatą. Odpoczywajcie, póki możecie… a ja idę pracować dalej. Widzimy się za tydzień!

Redakcja przypomina: opublikowane teksty prezentują wyłącznie poglądy ich Autorek i Autorów, nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Tak samo jak opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.

Obserwuj nas: